The registration desk will be open on Monday, March 11 from 8:00 to 17:00, Tuesday, March 11 from 7:30 to 17:00 and Wednesday from 7:30 to 17:00.
Registration on Monday is recommended.

Session 1: Mesh and Peer-to-Peer Networks I

  • Nils Aschenbruck (Universität Osnabrück) and Christoph Fuchs (Universität Bonn): Evaluating the Impact on Application-Related Metrics for Sensor Data with concurrent Voice Transmission in Mobile Wireless Mesh Scenarios
  • Markus Trapp (Technische Universität Ilmenau), Michael Roßberg (Technische Universität Ilmenau) and Günter Schäfer (Technische Universität Ilmenau): Scalable Multipath Exploration in Ad-Hoc Networks
  • Philipp Schaber (Universität Mannheim) and Wolfgang Effelsberg (Universität Mannheim): A Component System for Spontaneous Virtual Networks

Session 2: Mesh and Peer-to-Peer Networks II

  • Markus Benter (Universität Paderborn), Mohammad Divband (Universität Paderborn), Sebastian Kniesburges (Universität Paderborn), Andreas Koutsopoulos (Universität Paderborn) and Kalman Graffi (Universität Düsseldorf): Ca-Re-Chord: A Churn Resistant Self-stabilizing Chord Overlay Network
  • Philip Wette (Universität Paderborn) and Kalman Graffi (Universität Düsseldorf): Adding Capacity-Aware Storage Indirection to Homogeneous Distributed Hash Tables
  • Andreas Höfer (Technische Universität Darmstadt), Stefanie Roos (Technische Universität Darmstadt) and Thorsten Strufe (Technische Universität Darmstadt): Greedy Embedding, Routing and Content Addressing for Darknets

Session 3: Security and Privacy

  • Ulrich Lampe (Technische Universität Darmstadt), André Miede (Technische Universität Darmstadt), Tim Lusa (Technische Universität Darmstadt), Stefan Schulte (Technische Universität Wien), Ralf Steinmetz (Technische Universität Darmstadt) and Schahram Dustdar (Technische Universität Wien): An Analysis of Anonymity Side Effects in the Internet of Services
  • Tomasz Rams (AGH University of Science and Technology, Krakow, Poland) and Piotr Pacyna (AGH University of Science and Technology, Krakow, Poland): Long-Lived Self-Healing Group Key Distribution Scheme with Backward Secrecy
  • Franz Girlich (Technische Universität Ilmenau), Michael Rossberg (Technische Universität Ilmenau), Guenter Schaefer (Technische Universität Ilmenau), Thomas Boehme (Technische Universität Ilmenau) and Jens Schreyer (Technische Universität Ilmenau): Bounds for Security of the Vivaldi Network Coordinate System
  • Adrian Loch (Technische Universität Darmstadt) and Matthias Hollick (Technische Universität Darmstadt): Face the Enemy: Attack Detection for Planar Graph Routing

Session 4: Services and Middleware

  • Kai Jander (Universität Hamburg) and Winfried Lamersdorf (Universität Hamburg): Jadex WfMS: Distributed Workflow Management for Private Clouds
  • Björn Schilling (Universität Stuttgart), Boris Koldehofe (Universität Stuttgart), Kurt Rothermel (Universität Stuttgart) and Umakishore Ramachandran (Georgia Institute of Technology): Access Policy Consolidation for Event Processing Systems
  • Harun Baraki (Universität Kassel), Diana Elena Comes (Universität Kassel) and Kurt Geihs (Universität Kassel): Context-aware Prediction of QoS and QoE Properties for Web Services

Session 5: Routing and Embedding

  • Christos Tsiaras (University of Zürich) and Burkhard Stiller (University of Zürich): Challenging the Monopoly of Mobile Termination Charges with an Auction-based Charging and User-centric System (AbaCUS)
  • Johannes Inführ (Technische Universität Wien), David Stezenbach (Universität Wien), Matthias Hartmann (Universität Würzburg), Kurt Tutschku (Universität Wien) and Günther Raidl (Technische Universität Wien): Using Optimized Virtual Network Embedding for Network Dimensioning
  • Marcus Autenrieth (Universität Paderborn) and Hannes Frey (Universität Paderborn): On Greedy Routing in Degree-bounded Graphs over (d)-Dimensional Internet Coordinate Embeddings